Yöntemleştirilmiş Cinsel Objeler

Okuma Süresi: 5 Dakika
5
(4)

Kadınlar. Ne yazık ki günümüzde özellikle reklam yayıncılarının, müzik yapımcılarının vb. kişilerin en sık tercih etmeye başladıkları yöntemler arasında yer alıyorlar. İnsan soyunun devamını sağlayan, İslam dinindeki birçok rivayete göre cennet makamı ayakları altında olan (anne) ve dünyanın cinsiyet nüfusuna göre fazla oranına sahip olan kadınlar, günümüzde neredeyse yöntemleştirilmeye yani bir hedefe ulaşmak için bir yol durumuna getirilerek objeleştirilmeye başlamıştır.

Yöntemleştirme derken söz ettiğim, örneğin bir reklamverenin, bir ürünü satmak için (bu bir araba, yiyecek veya içecek olabilir) o reklamın yayımlandığı ortamla etkileşim kuran kişinin dikkatini bir kadını kullanarak (yani o kişiyi cinsellikle ilgili noktasından vurarak) çekmeye çalışması olayıdır. Bu süreçte kadın, hem obje hem de o ürünü tanıtmak için kullanılan bir yöntem durumuna getirilir.

“Ne güzel bir kadın (araba) öyle değil mi? Bu kadını (arabayı) satın alarak, sen de bu kadının (arabanın) konforuna sahip olacaksın.”

İzlediğimiz dizilerden ve filmlerden gündelik yaşamımızda okuduğumuz bir gazetedeki reklamlara kadar, pek dikkat etmesek de aslında psikolojik manipülasyonla çok sık karşılaşıyoruz. Bazı reklamcılar, normal reklamını görsek ilgilenmeyeceğimiz bir ürünü bize satın aldırmaya çalışmak için kadınları obje olarak kullanmak gibi birçok yol ve yöntemle bizim yani tüketicilerin düşüncelerini manipüle etmeye çalışıyor.

Söz konusu bu tür reklamların ikincil amacı, örneğin bir ürün olarak arabayı tanıtmak ise bence sadece birkaç kilometrelik bir sürüş ile birlikte arabanın özelliklerinin gösterildiği bir videoyla da tanıtım yapılabilir. Nitekim her ne kadar arabayla ilgili olmasa da böyle tanıtımlar da görmemiş değiliz.

Bu tür gördüğümüz birçok görsel ve işitsel etmenin birincil amacı da aslında bizim cinsel arzularımıza dokunarak onları kışkırtmaya çalışmaktır. “Sadece arabayı tanıtsanız, yeterli olurdu” diyorum ancak işin gizemi aslında tam bu noktada saklanıyor. Şöyle anlatayım, kaç erkek herhangi bir yerde bir kadınla tanıtılan ürün gördüğü zaman, o reklama bakmadan geçip gidebiliyor? Bazılarının cevaplarını tahmin etmek o kadar zor değildir.

Çünkü bu tür görsel ve işitsel etmenler birincil olarak cinsel arzularınıza hitap etmeyi amaçlamaktadır. Üstelik bu tür mesajlardaki sürekliliğe fazlasıyla maruz kaldığınız zaman hem bu mesajlardaki etmenleri unutmak zorlaşabiliyor hem de bu mesajların etkilerinin sonuçları, bazı iradesi zayıf insanları cinsel açlığa yönlendirebiliyor ve kişi, bu açlığı bastırmak zorunda kalabiliyor. Tabii ki bunun bedeli de kişi genç ise ileriki yıllarda çok ağır olabiliyor.

Bu yüzden bilinçli olarak cinsellik barındıran içerikler tüketenlerin bazıları, bu süreci atlatmak istedikleri zaman zorlanabiliyorlar. Dinî bir ifadeyle de, şeytan o görüntüleri gözünüzün önüne getiriyor ve sesleri de kulağınızda sürekli tekrar ettiriyor ve sizi kötülüğe teşvik ediyor. Sanırım erkeklerin de bu konudaki cinsel zaafiyetini tartışmamız gereksiz olacaktır.

Kadınların objeleştirilmesi ise onları alenen aşağılamaktan başka hiçbir şey değildir. Bu yöntemleştirmekten daha da ağır bir hakarettir de diyebiliriz. Sonuçta kadınlar özellikle nesillerin iyi yetiştirilebilmesi, geleceği açısından büyük önem teşkil etmektedir. Üstelik bir toplumda objeleştirilen bir kadın yüzünden o toplumdaki ve (küreselleşme faktöründen dolayı) diğer toplumdaki kadınlar da, toplumlardaki bakış açılarının, tutum ve algıların medya etmenleri (görsel ve işitsel etmenler) tarafından değiştirilmesi yüzünden çeşitli sorunlar yaşayabiliyorlar. Bu sorunlara kısaca taciz ve tecavüzü örnek olarak verebiliriz. Yani aslında bizim için pek de önemli görünmeyen bu tür etmenlerin bedelini de aslında yine kadınlar ödüyor.

Birçoğumuz kadınların giyimini kuşamını eleştiriyoruz, giyimi kuşamı ahlaklı olmakla ifade etmeye çalışıyoruz ancak aslında birçoğumuz, bizi zehirleyen merkezdeki asıl etmeni göremiyoruz. Yani sizi cinsel olarak bir nevi tehdit eden, uyarmaya çalışan aslında şort giymiş birisi değil, etrafınızdaki teşvik edici görsel ve işitsel etmenlerdir. Bu yüzden size sunulana değil, sunulanı sunana bakmanız daha mantıklı olacaktır. Yani gözlerinizle gördüklerinize ve kulaklarınızla duyduklarınıza dikkat etmeniz, hangi cins olduğunuz fark etmeksizin sizin için faydalı olacaktır.

Günümüzde birçok müzik videosunda cinsellikle sıkça karşılaşmamızı da bununla ilişkilendirebiliriz.

Toplum olarak da aslında şikayetlerinizi kadınlara yönelik değil, kadınları bu eyleme teşvik edenlere yani asıl kişilere yönlendirmeniz daha doğru olacaktır. Biz şikayet etmediğimiz için, bu durumdan duyduğumuz rahatsızlığı fazla dile getirmediğimiz için, toplumsal duyarsızlığın sonucunda bu gibi üzücü olaylarla karşı karşıya kalıyoruz. Bu yüzden alışkanlıklarınıza elinizden geldiğince hâkim olmak (yani sizi tehdit eden etmenleri kontrolünüz altına alarak etkisini yok etmeye çalışmak), sadece sizin elinizdedir. Alışkanlıklarına hâkim olmak isteyenler bu konuda Kişisel Gelişim Programı adlı yardımcı içeriğimizi de okuyabilirler.

Bu içeriğimizin de sonuna geldik. Umarım söz konusu hususu iyi bir şekilde anlatabilmişimdir. Siz kadınların obje olarak kullanılmaları konusunda ne düşünüyorsunuz? Kadınların cinsel objelikten ve yöntemleştirilmekten çıkmaları için hangi çözüm yollarına başvurulabilir? Düşüncelerinizi yorum kısmında bekliyorum. Sağlıcakla kalın.


İçerikte gördüğünüz hataları tarafımıza geri bildirim göndererek bildiriniz.

İçeriğe Oy Ver

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Puan Ortalaması 5 / 5. Oy Sayısı: 4

Şimdiye kadar kullanılmış bir oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu içeriğin sizin için yararlı olmadığından dolayı için üzgünüz!

Bu içeriği geliştirelim!

Bize bu içeriği nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Yorumlar

  1. Maalesef günümüzde para kazanmak için her yol mübah görülmeye başlandı. Bunda cinsellik de var nitelikli dolandırıcılık da. Uyanık olup bu pazarlama hamlelerini boşa çıkarması gerekiyor bireylerin.

  2. Bu gibi içerikteki reklamlar yüzünden kaç kişi eşiyle ayrılma noktasına gelmiştir. Çok önemli bir noktaya değindiniz. Adamlar reklamlardaki kadınları görüp kendi karısını ordakilere benzemediği için , piskolojik ve fiziksel şiddet uyguluyor. Kadinalr ötekiliştiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir