Yeni İklimde Kuraklığa Dayanıklı Mahsuller ve Eşsiz Sistemler Gerekiyor

Okuma Süresi: 4 Dakika
4.5
(2)

Geçen yıl, kuraklık gelişmekte olan dünyadaki temel gıda ürünlerini mahvetti ve bazı ülkelerde üretimi yarıya indirdi. Orta Amerika, Doğu ve Güney Afrika’nın yanı sıra Asya-Pasifik bölgesinden gelen bir rapor akışı, acı ve kargaşa hakkında korkunç bir tablo çizdi.

Kötü hasat milyonlarca insanı kronik açlığa maruz bırakarak, çeşitli hükümetleri olağanüstü hâl ilan etmeye teşvik etti. Orta Amerika’da, ABD hükümetinden bazıları da dahil olmak üzere araştırma sonuçları, kuraklığa maruz kalan bölgelerden gelen göçün ana nedeninin, iklimden kaynaklanan gıda kıtlıkları olduğunu gösterdi.

Aşırı sıcaklar, korkunç sonuçlarıyla ekosisteme ciddi zararlar vermektedir. Bu yüzden araştırmalar ve buluşlar, gelişmekte olan dünyanın önemli gıda sistemlerine dayanıklılık kazandırmaya odaklanmalıdır. Neyse ki, tarım bilimi zaten çok çeşitli çözümler sunarak; tarımı korumak ve kuraklığa dayanıklı ürünler üretmek için daha çok çaba göstermektedir.

Uluslararası Mısır ve Buğday Geliştirme Merkezi (CIMMYT) tarafından geliştirilen yeni teknolojiler, gelişmekte olan ülkelerin daha iyi bir gelecek için neleri, nasıl yapabileceklerini göstermektedir. Kuraklığa dayanıklı tahıllar, mısır ve buğday üretiminin dengelenmesine yardımcı olmak için umut veriyor.

Geleneksel bitki ıslahı uzun yıllar boyunca süregelen hususlardandır. Araştırmacılar, Sahra altı Afrika için, kuraklık altındaki çiftçilerin standart çeşitlerinden %25 ila %30 daha fazlasını veren 150’den fazla mısır çeşidi geliştirirken bunlar, normal yağış altında standart çeşitlere eşit performans gösterdi.

Zimbabve’de yapılan bir araştırmaya göre, kuraklığa toleranslı mısır yetiştiren çiftçiler, kuraklık yıllarında hektar başına 600 kilogram daha fazla tahıl topladılar ve bu, neredeyse 9 ay boyunca bir aileyi beslemek için yeterlidir. İyileştirilmiş çeşitler şimdiden 2,5 milyon hektarda yetiştiriliyor ve yaklaşık 54 milyon insana fayda sağlıyor. Araştırmacılar ayrıca, en son işbirlikçi, bilim olsa da, bu özellikler için genleri tanımlayan kuraklığa ve ısıya toleranslı buğday çizgileri geliştirmeye hazırlanıyor.

Bu hususta, Uluslararası Mısır ve Buğday Geliştirme Merkezi’nde Genel Müdür olan Martin Kropff ise, “Aşırı sıcaklıklar, dehşet verici sonuçlarıyla olağanüstü bir yanıt talep ediyor. Neyse ki, tarım bilimi zaten çok çeşitli çözümler üretmiştir ve daha fazla çözüm üretmeye de devam etmektedir. ” dedi.

Maksimum fayda sağlamak için kuraklığa dayanıklı mahsul çeşitlerinin nemi yakalayan ve koruyan akıllı tarım sistemlerinin bir parçasını oluşturması gerekir. Böyle bir sistem -tarımı koruma- çeşitli ekinleri azaltılmış veya hiç sürmezlik ile birleştirir ve hasattan sonra sapları ve diğer ürün kalıntılarını yerde bırakma uygulamasını birleştirir. Zaten Güney Amerika’nın Güney Konisi’nde yaygın olarak uygulanan bu sistem, bölge için önemli bir ekmek sepeti olan Güney Asya’nın Hint-Gangetik Ovası’nın baskın pirinç-buğday sisteminde de yer aldı. Tarımı koruma, Sahra altı Afrika’nın bazı kısımlarında, Meksika’da ve başka yerlerde yaygın olarak teşvik edilmektedir.

Küresel olarak, gıda üretiminin yaklaşık %80’i gittikçe düzensizleşen yağışlara bağlıdır. Daha iyi su temini için, birçok çiftçi sulama için kendi küçük pompalarını satın almış ve genellikle yer altı akiferlerinden su kullanmıştır. Bu uygulamanın bir dezavantajı, örneğin Kuzeybatı Hindistan’da zaten ciddi bir sorun olan yeraltı suyu tükenmesi gibi ciddi hususlara yol açabilmesidir. Araştırmacılar son zamanlarda çözüm ararken, çiftçilerin normalde ihtiyaç duyulan suyun yalnızca yarısını kullanarak, sadece doğru miktarda su sağlayan damla sulama sisteminin kullanımıyla birlikte koruma amaçlı tarım yoluyla nasıl pirinç ve buğday yetiştirebileceğini de gösterdiler.

Kaynakça

https://www.scidev.net/global/agriculture/opinion/in-new-hostile-climate-drought-tolerant-crops-systems-needed-on-unprecedented-scale.html


İçerikte gördüğünüz çeviri ve yazım hatalarını tarafımıza bilgi@thinedlog.com adresine e-posta göndererek bildiriniz.

İçeriğe Oy Ver

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Puan Ortalaması 4.5 / 5. Oy Sayısı: 2

Şimdiye kadar kullanılmış bir oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu içeriğin sizin için yararlı olmadığından dolayı için üzgünüz!

Bu içeriği geliştirelim!

Bize bu içeriği nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?