Telegram İncelemesi

Okuma Süresi: 5 Dakika
5
(3)

Geçtiğimiz günlerde Facebook, Whatsapp Messenger’ ın Gizlilik Sözleşmesi hususunda büyük bir hata yaparak çeşitli değişikliklere gitmiş ve son güncellemeyle kullanıcılarına yeni bir sözleşme sunmuştu. Bu sözleşmenin tepki toplamasıyla birlikte Twitter gibi sosyal medya sitelerinde konu etiketleri açılmış ve Whatsapp’ ın terk edilmesi çağrısı yapılmıştı. Bu durum, özellikle Whatsapp Messenger gibi bir uygulamanın rakipleri durumunda olan Telegram, BİP Messenger gibi uygulamaların da son zamanlarda ciddi sayıda kullanıcı kazanmasına ve Whatsapp devinin terk edilmeye başlamasına neden olmuştur.

Bu durumda insanlar hangi uygulamayı tercih edeceklerini bilemedikleri ve çoğu zaman kararsız kaldıkları için ben de siz değerli okurlarım için en kullanışlı ve güvenli anlık mesajlaşma uygulaması olan Telegram’ ı inceledim ve özelliklerini bu içeriğimde paylaştım.

Öncelikle Telegram, bir Rus programcı tarafından yazılmış, 14 Ağustos 2013 yılında faaliyete geçen çoklu platform desteğine de sahip bir yazılım. Çoklu platform derken bahsettiğim hem mobilden hem de bilgisayardan kullanabilme şansınızın olmasıdır.

Şahsen olarak gerçekleştirdiğim incelemelerde Telegram’ ın, Whatsapp karşısında gerçekten süper diyebileceğimiz türden bazı özelliklerinin de bulunduğunu söyleyebilirim.

Öncelikle uygulamanın mobil versiyonu, tamamen sade ve pratik bir tasarıma sahip. Bu, özellikle ileri yaştaki insanların uygulamayı rahatça kullanabilmesine ve kafalarının karışmamasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda dileyen kullanıcılar, uygulamayı çeşitli temalarda da kullanabiliyor. Bu da göz sorunu olanlar için büyük bir avantaj sağlıyor. Çünkü uygulamayı her kullanıcı gündüz modunda kullanamayabiliyor.

Uygulamanın Ayarlar kısmında ilk dikkatimi çeken nokta telefon numaranızı gizleyebilme tercihinizin olmasıdır. Bu da özellikle yeni birisiyle tanıştığınızda, telefon numaranızı vermek istemediğiniz zaman gerçekten de imdadınıza koşuyor. Yani isterseniz numaranızı gizleyebilir ve sadece kullanıcı adınızı vererek de bir arkadaşınızla sohbet edebilirsiniz.

Telegram’ da fark ettiğim ikinci bir harika özellik ise herhangi bir mesajı üzerinden aylar geçse de herkesten silebilmeniz. Bildiğiniz üzere Whatsapp Messenger, bu özelliği belli bir süreden sonra pasif ediyor ve mesajınızı herkesten silmenizi engelliyordu. Ancak bu özellik Telegram’ da daha farklı şekilde servis edildiği için Whatsapp karşısında bir başka büyük avantaja sahip olmasını sağlıyor.

Ayarlar kısmından Bildirimler bölümünde isterseniz, size gönderilen mesajların bildirimlerinin belli aralıklarla tekrar gönderilmesini de ayarlayabiliyorsunuz. Bunun avantajı, örneğin telefonunuzu açtığınızda üst üste yığılan bildirimleri bir anda temizlediğiniz zaman, Telegram’ daki bir arkadaşınızdan gelen mesajı da sildiğinizde ve arkadaşınızın size mesaj gönderdiğini fark etmediğinizde, bu özelliği kullanarak arkadaşınızdan gelen mesaj hakkında belli bir süre sonra tekrar bildirim alabiliyorsunuz.

Ayarlar kısmında Gizlilik ve Güvenlik bölümünde isterseniz, Son Görülme ve Çevrimiçi durumunuzu, Profil fotoğrafınızı, Arama iznini, Gruplara ekleme iznini, İletilen mesajların kimden gönderildiğini sadece istediğiniz kişilere açabiliyor ve kapatabiliyorsunuz.

Aynı zamanda hesabının güvenliği konusunda endişe duyan kullanıcılar, hesabına 2 Adımlı Doğrulama ekleyerek ek koruma sağlayabiliyor. Yakınımızdaki bilgi hırsızları için de dilerseniz Uygulama Kilidi ile sohbetlerinizi koruma altında tutabiliyorsunuz. Ek olarak hesabınızın hangi cihazlarda açık olduğunu anlık olarak da görebiliyorsunuz.

Telegram’ ın en ilginç bir başka özelliği ise hesabınızı, belli bir süre kullanmadığınız zaman otomatik olarak silinmesi için planlayabilmeniz. Bu, özellikle vefat etmiş kullanıcıların, şifresi unutulmuş veya telefon numarası başka kişiye geçmiş hesapların silinmesi ve veritabanındaki kullanıcı yükünün azalması gibi hususlarda uygulamaya avantaj sağlıyor.

Ayarlar kısmında Veri ve Depolama bölümünden dilerseniz GIF ve Video gibi medyaların mobil veriden indirilmemesini ayarlayabilir, indirilen medya ögelerinin otomatik oynatılmasını ayarlayabilir, sizi uygulama üzerinden arayan kişilere otomatik metin mesajı gönderilmesini de sağlayabilirsiniz.

Gelelim uygulamanın görsel ayarlarının yapıldığı kısım olan Sohbet Ayarlarına. Bu kısımda sohbet balonlarının stilini, yazı boyutunu, sohbet arkaplanını ve bunlar gibi birçok şeyi dilediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Uygulamanın bana göre en zevkli yanı, herhangi bir bağlantı gönderdiğiniz zaman önizlemesinin tercihinize göre size gösterilmesidir. Örneğin, Youtube’ dan bir videonun bağlantısını arkadaşınıza gönderdiğiniz zaman, arkadaşınız, Youtube uygulamasına girmeden ve sohbetten çıkmadan gönderdiğiniz videoyu kolayca izleyebiliyor.

Telegram’ ın son olarak bahsedeceğimiz avantajı ise özellikle düşük depolama alanına sahip kullanıcılar için Lite versiyonunun da mevcut olmasıdır. Aynı zamanda herhangi bir medya ögesini cihazınıza indirmek zorunda kalmadan uygulama üzerinden tekrar oynatabilir ve görüntüleyebilirsiniz.

Uygulamanın bazı kullanıcılar için en büyük dezavantajı ise hikaye moduna sahip olmamasıdır. Ayrıca gönderdiğiniz mesajlar bazı durumlarda geç gidebiliyor ve gelebiliyor. Ancak hikaye paylaşma gibi bir özelliğin, bir anlık yazışma uygulaması için pek de gerekli olmadığını ve mesajların da özellikle pandemi gibi bir zamanda yaşanabilecek trafik yoğunluğundan kaynaklandığı için normal olduğunu düşünürsek bana göre Telegram, Whatsapp’ a rakip olabilecek kapasiteye sahip bir uygulamadır.

Bu içeriğimde siz değerli okurlarım için bu uygulamanın tüm avantajlı yönlerini paylaştım. İncelenmesini istediğiniz uygulamaların isimlerini ve bu uygulama hakkındaki şikayetlerinizi, bu içeriğin yorum kısmında belirtebilirsiniz.


İçerikte gördüğünüz yazım hatalarını tarafımıza bilgi@thinedlog.com adresine e-posta göndererek bildiriniz.

İçeriğe Oy Ver

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Puan Ortalaması 5 / 5. Oy Sayısı: 3

Şimdiye kadar kullanılmış bir oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu içeriğin sizin için yararlı olmadığından dolayı için üzgünüz!

Bu içeriği geliştirelim!

Bize bu içeriği nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir