Kişisel Gelişim Programı

Okuma Süresi: 8 Dakika
4.6
(5)

Hayat, bazen size gerçekten çok karmaşık gelebilir. Bir hafta sonu sadece bir bardak su içerken aklınıza bir anda “Ben bu hafta içinde kendimi geliştirecek neler yaptım?” sorusu veya buna benzer bir soru gelebilir. Bu normaldir çünkü ister istemez birçoğumuz zamanımızı israf etmekten rahatsızlık duyabiliriz.

Aslında düşündüğümüz zaman bu soruya bazen verecek cevabımız olmazken bazen de hiçbir şey yapmamamıza rağmen “Olur mu öyle! Şunu, bunu, şunları, bunları yaptım.” diyerek sadece kendimizi oyladığımız anlar olur.

Hele ki bir öğrenciyseniz ve kitap okuma, faydalı içerikler tüketme gibi pozitif alışkanlıklarınız da yoksa, işte o zaman durum içinden çıkılmayacak gibi görünür. Ancak rahatlayın çünkü bu içerikte siz değerli okurlarım için, özellikle de yaş, cinsiyet vb. farketmeksizin öğrenci olanlarınız için bir gününüzü nasıl değerlendirebileceğinizi, kendimce de test ettiğim yöntemler çerçevesinde size açıklayarak anlatmaya çalışacağım. Bu içerikte anlatacağım şey, belli kurallar çerçevesinde bir yapılacaklar listesi oluşturmaktır.

Belirli bir saat olmamalıdır!

Öncelikle siz bir siyasetçi değilsiniz. Yani en azından ben öyle varsayıyorum. Bu yüzden kendinizi şu saatte şunu yapmalıyım, burada olmalıyım, şununla konuşmalıyım gibi düşüncelerle bunaltmayın. Ben bu duruma zaman stresi diyorum. Çünkü gerçekten de bazen bir şeyi herhangi bir saatte yapmak için fazlasıyla gereksiz bir stres yaşıyoruz ve bu da bazen, yaptığımız işe odaklanmamız konusunda bize çeşitli sorunlar yaşatabiliyor.

Bir gün içinde neler yaşanabileceğini hiçbirimiz (kahin falan değilsek) önceden bilemeyiz, öyle değil mi? Yani sizin, “Saat 13.00′ dan 14.00′ a kadar 150 Coğrafya sorusu çözeceğim!” demenize rağmen o saatlerde başka bir işi halletmek zorunda kalmanız da mümkün olabilir. Bu yüzden hem zaman stresi yaşamamak hem de hayatın akışına uygun bir çalışma düzeni oluşturmak için bu iki faktörü en öne alarak değerlendirmemiz, bizim için faydalı olacaktır.

Oluşturacağımız programda kesinlikle herhangi bir görev için herhangi bir saat şartı olmamalıdır. Bu, hem stres yaşamanızı önler hem de programdaki bazı görevleri farklı sırayla yapabilmenize yardımcı olur. Beynimizi sürekli aynı şekilde tekrar eden faaliyetlerle bunaltmamız, sağlığımız için de faydalı olacaktır.

Tekrar edilmemelidir!

Aynı sırayla görevleri tekrar etmemeye özen gösterin. Görevlerinizi üst üste 2 gün aynı sırayla tekrar ediyorsanız, 3. gün sıralarını mutlaka değiştirin. Zihninizi tek bir şeye şartlamamak sizin için faydalı olacaktır. Bu sayede beyninizin aynı sırayı öğrenerek hatırlama konusunda tembellik etmeye başlamasını engelleyebilir ve sıradaki görevleri merak etmesini sağlayabilirsiniz. Zaten çoğu kitap merak duygusunu beslediği için okuyucusunu sürükler.

Belirli bir hedef olmalıdır!

Haftalık çalışma programınızı hazırlamadan önce hedefinizi mutlaka belirleyin. Örneğin, psikoloji alanında eğitim alıyorsanız, bu alanda derinleşmeyi (daha fazla şey öğrenmeyi) kendinize hedef olarak belirleyebilirsiniz. Bu hedefinizde sizin derinleşmenizi sağlayacak kitaplar okumak, videolar izlemek ve podcastler dinlemek de haftalık görevleriniz arasında olabilir.

Verilerin analizi gereklidir!

Bir hafta içinde bolca kitap okudunuz, bolca faydalı video izlediniz ve bunlara benzer faaliyetleri gerçekleştirdiniz. Ancak ilerleme durumunuzu kaydetmediniz. Yani okuduğunuz kitapların isimlerini, ne zaman okuduğunuzu veya izlediğiniz videoların isimlerini (veya bağlantılarını) bir yere kaydetmediğiniz zaman gelişiminizi takip edemeyebilirsiniz.

Gelişiminizi kaydedebileceğiniz bir uygulamaya Notion uygulamasını örnek olarak verebilirim. Notion uygulamasıyla hem verilerinizi ücretsiz saklayabilir hem de izlediğiniz, dinlediğiniz ve okuduğunuz her şeyi kolayca kaydedebilirsiniz. Üstelik Notion hesabınızdaki notlarınızı dilerseniz arkadaşlarınızla da paylaşabilirsiniz. Uygulamanın bilgisayar versiyonunun olması da ayrı bir iyi özelliğidir. Bu uygulamayı görevlerinizi takip etmek için de kullanabilirsiniz.

Sağlık önemlidir!

Bir haftalık programın içinde bana göre olması gereken görev, spor yapmaktır. Spor yapmak derken, spor salonuna gidip ağırlık kaldırmaktan söz etmiyorum. Maddi imkânı olmayanlar için bu, 30 dakika – 1 saat açık havada yürüyüş yapmak veya evde vücut egzersizleri yapmak olabilir. Tabii ki özellikle Covid-19 virüsünün son zamanlarda mutasyon geçirmesiyle daha da tehlikeli bir hâl aldığını göz ardı etmeyin. Yani önlem almadan dışarıya asla çıkmayın ve mümkünse daha çok kalabalık olmayan bölgelerde spor yapmaya çalışın!

Çok az veya çok fazla olmamalıdır!

Görev belirlerken bir güne 50 tane görev yazmayın. Ben genellikle kendi boş vakitlerime göre günde en az 8 görev tamamlayabiliyorum. Bu görevleri de ulaşmak istediğim hedefime uygun olarak belirliyorum. Çoğunlukla az ve öz olmaya özen gösterin ancak çok az görev de yapmamaya çalışın. Görevlerinizin az olması gelişminizi de aynı oranda etkileyecektir. Bir güne 7 görev yazıyorsanız, her görev için harcamanız gereken zamanı da hesaplamanız gereklidir. Bu yüzden çok fazla görev yazmakla her görevi belli bir saatte yapmak da benzer stres oluşturacaktır.

Kitap okuyacaksanız ve saatlerce okumak sizi bunaltıyorsa kendinize bir zaman belirleyin. Okuma sürenizi 2 saat olarak varsayalım. Ancak 2 saat boyunca dinlenmeden kitap okumak da sizi bunaltabilir. Tam bu noktada Barış Özcan’ dan öğrendiğim bir teknik devreye giriyor. Pomodoro. Barış Özcan’ ı izleyenler bu tekniği bilir. İzlemeyenler için ilgili videoyu aşağıya ekledim.

Pomodoro tekniğini, haftalık programınızdaki bazı görevlerinizle harmanlayabilirsiniz. Örneğin, 2 saat boyunca aralıksız kitap okumak yerine pomodoro tekniği ile bu zamanı 4′ e bölebilirsiniz. Ancak unutmayın ki, verdiğin molaların süresi okuma zamanınızdan kesilmemelidir. Ekstra zaman olarak kabul edilmelidir. Yani okuma süresini 2 saat olarak varsayarsak molalar da dahil olunca totalde 2 saat 30 dakika harcamış olursunuz.

Pomodoro tekniğini uygulamanın en verimli yolu, bir işe ne kadar süre odaklanabildiğinizi ölçmekte saklıdır. Beyninize her şeyi bir anda yüklemek yerine parça parça yükleyerek bilginin daha etkili kaydedilmesini sağlayabilirsiniz. Bunu da odak sürenizi keşfederek daha etkili yapabilirsiniz. Bir kitabı okurken en fazla 30 dakika odaklanabiliyorsanız, 2 saatlik okuma etkinliğinizi 30 dakikalık parçalara bölmek sizin için faydalı olacaktır.

Pomodoro tekniğini reklamsız ve basit bir şekilde kullanmak için Pomodoro adlı uygulamayı size önerebilirim. Sizin de öneriniz varsa bu içeriğin yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Düşün ve Paylaş: Sizin önerebileceğiniz bir çalışma tekniği var mı? Cevaplarınızı yorumlar kısmında bekliyorum.

Sanat faaliyetleri içermelidir!

Görevleriniz arasına müzik dinlemek, resim yapmak gibi sanat etkinliklerini de dahil etmeyi unutmayın. Müziği seçtiyseniz oluşturduğunuz çalma listelerinden hafta içi faydalanmaya mutlaka özen gösterin. Bedeninizin gün içindeki yorgunluğunu atmasına bu faaliyetlerle yardımcı olmaya çalışın. Sanat faaliyetleri için akşam saat 6′ dan sonrası sizin için uygun olabilir. Enerji gerektiren görevlerinizi günün başlangıcı ile ortası arasında yapmanız, sizin için daha iyi olacaktır.

Uyku tam alınmalıdır!

3 saatlik uykuyla verimli bir gün geçirebileceğinizi hayal ediyorsanız, hayal etmeye devam edin çünkü bu, sizin için sadece hayal olarak kalacaktır. Kendi uyku sürenizi ölçün ve sizin için ideal aralıkları belirleyin. Eğer uyku süreniz 7 saat ise yani 7 saatlik bir uyku aldığınız zaman dinç hissediyorsanız, uyku saatinizi gece 11′ den sabah 6′ ya ayarlayabilirsiniz. Gününüz hem verimli geçecektir hem de (farklı bir hastalığınız yoksa) sürekli uykunuz gelmeyecektir.

Uyku düzeninizi takip edebilmeniz için telefonunuzun üreticisi tarafından oluşturulan uygulamaları tercih edebilirsiniz. Ben Samsung kullandığım için verilerimi Samsung Health ile kontrol ediyorum.

Tatil yapılmalıdır!

Yorucu bir haftanın ardından güzel bir tatil yapmak size iyi gelecektir. Hafta sonu 2 gün tatil yapmak, aslında hafta içi programa uyduğunuz için bir ödüllendirme şeklidir. Ayrıca hafta içindeki görevleriniz arasında müzik dinlemek de varsa hafta sonu çalma listelerinizi rahatça düzenleyebilirsiniz.

Cezalandırma da olmalıdır!

Cezalandırma derken kendinize Çin işkencesi uygulayın demiyorum. Bir gün içinde yapmanız gereken görevleri bilinçli olarak yapmadıysanız bunu hafta sonu tatilinizdeki zamanınızdan keserek telafi edin. Bu sayede sonunda 2 günlük tatil yapmak gibi büyük bir ödül olan bu programa uymayarak, büyük ödülünüzün büyük bir cezaya dönüşmesine neden olabilirsiniz. Aralıksız keyif sürmek başka, yarım keyif sürmek başkadır.

Bu içeriğimde bazı tekniklerle harmanlayarak kendi oluşturduğum çalışma yöntemini sizlere anlattım. Umarım bu içerik hepiniz için faydalı olmuştur. Anlattığım programın size ne gibi katkıları olduğunu bize Instagram adresimiz üzerinden DM aracılığıyla iletebilir veya bu içeriğin yorum kısmında paylaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.


İçerikte gördüğünüz yazım hatalarını tarafımıza bilgi@thinedlog.com adresine e-posta göndererek bildiriniz.

İçeriğe Oy Ver

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Puan Ortalaması 4.6 / 5. Oy Sayısı: 5

Şimdiye kadar kullanılmış bir oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu içeriğin sizin için yararlı olmadığından dolayı için üzgünüz!

Bu içeriği geliştirelim!

Bize bu içeriği nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir