Her Şeye İnanma! Doğru Bilginin Adresleri

Okuma Süresi: 3 Dakika
5
(2)

Covid-19 virüsyle birlikte özellikle son zamanlarda ciddi derecede artışa geçen internetteki bilgi kirliliği yüzünden birçok insan bunalmaya başladı. Kobe Bryant’ ın vefatı, Donald Trump’ ın seçimleri kazanması ve bunlar gibi birçok olayı Simpsons dizisinin önceden bildiğinin iddia edilmesi, KKTC bayrağını Erbakan’ ın tasarladığı ve Adolf Hitler’ in 1 oy ile iktidara geldiği gibi kalıplaşmış iddiların hızla yayılması, internet kullanıcılarının aslında büyük bir sorun olan yanlış bilgi hususuyla karşı karşıya kalmasına neden oldu. Ben de, siz değerli okurlarım için internetin bu kirliliğinden doğruları ve gerçekleri ortaya çıkaran internet sitelerini araştırdım, inceledim ve en beğendiğim 2 tanesini bu içerikte sizlerle paylaştım.

Teyit.org

Teyitorg, internette hızla yayılan bilgi kirliliğinin, kısmen de olsa önüne geçebilmiş bir internet sitesidir. Bu internet sitesinin en iyi yanı, bir bilginin yanlış olup olmadığını, herkese açık araştırma yöntemleriyle ortaya çıkarmasıdır. Herkese açık araştırma yöntemleri derken, isteyenler aynı yöntemleri izleyerek de herhangi bir bilgiyi teyit edebiliyor. Yukarıdaki videoda da gördüğünüz gibi teyit internet sitesi, Simpsons dizisinin her şeyi önceden bildiği iddiası, KKTC Bayrağını Erbakan’ ın tasarladığı iddiası ve günümüzde çok yaygın olan politika hakkındaki yanlış bilgilerin birçoğunu teyit etmiş ve ücretsiz hizmetlerinde kamuoyuyla paylaşmıştır. Bu bilgi kirliliği içerisinde Teyit.org, size yanlışlardaki doğruyu bulmanızda kesinlikle yardımcı olacak bir hizmettir.

Doğrula

Doğrula internet sitesi, Teyit internet sitesi alternatifi olabilecek bir hizmettir. Bu internet sitesi, Adolf Hitler’ in 1 oy ile iktidara geldiği, Atlardan alınan antikorlarla Covid-19 ilacı geliştirildiği gibi birçok iddianın aslını araştırıyor ve Teyit hizmetinin yaptığı gibi herhangi bir bilginin doğru olup olmadığını teyit ediyor. Her ne kadar henüz tasarım ve aktiflik durumu açısından aktif olmasa da Doğrula sitesi de size doğru bilgiye ulaşmanızda rehberlik edebilecek internet sitelerindendir. Bu internet sitesinin bir önemli noktasından söz etmeden de geçmeyelim. Doğrula yazarlarına, internet sitesindeki mevcut Whatsapp numarası üzerinden de direkt ulaşarak da doğrulanmasını istediğiniz hususları onlarla paylaşabilirsiniz.

Siz de kendi faydalandığınız bunlara benzer yararlı internet sitelerini içeriğimizin yorum kısmında paylaşabilir ve bilgi kirliliğinin önlenmesine destek olabilirsiniz.


İçerikte gördüğünüz yazım hatalarını tarafımıza bilgi@thinedlog.com adresine e-posta göndererek bildiriniz.

İçeriğe Oy Ver

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Puan Ortalaması 5 / 5. Oy Sayısı: 2

Şimdiye kadar kullanılmış bir oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu içeriğin sizin için yararlı olmadığından dolayı için üzgünüz!

Bu içeriği geliştirelim!

Bize bu içeriği nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir