Dijital Dünyada Zaman İsrafı

Okuma Süresi: 7 Dakika
5
(1)

Bugün, bildiğimiz bazı şeylerden farklı bir konudan kendimce söz edeceğim. Aslında bu içeriği, podcast olarak kaydetmeyi ve Spotify üzerinden farklı bir seri içinde yayımlamayı düşünüyordum ancak şu anda hâlihazırda devam eden bir serimiz olduğundan dolayı, proje karmaşası yaratmamak için internet sitemiz üzerinden metin şeklinde yayımlamayı tercih ettim.

Gündelik hayatta neredeyse birçok insanın dikkat etmediği bir husus da dijital dünyada harcadığı zamandır. Peki bu zaman nasıl israf ediliyor, bu israf nasıl ortaya çıktı, kullanıcılar nelere dikkat etmiyorlar ve bu zararın nasıl önüne geçebiliriz? Bu ve benzer soruları kendimizce yanıtlamaya başlayalım.

Dijital dünyada zaman israfı nasıl ortaya çıktı?

Bildiğiniz gibi teknoloji gelişti, telefonlar ceplere, radyo, televizyon, mektup gibi şeyler de telefonlara sığar duruma geldi. Hâliyle gerçek dünya dışında bir de dijital dünya ortaya çıktı. Gerçek dünyada günler, aylar belki de yıllar alan işlemleri, dijital dünyada saniyeler içinde yapabilir duruma geldik. Hâliyle bu kadar yenilik ve kolaylık, beraberinde bazı sorunları da getirdi.

Yaşanan bu gelişmelerle birlikte ortaya çıkan sorunlardan birisi de kalitesiz olarak ifade ettiğimiz içerik türlerinin (Yalan haberler, mantıksız videolar vb.) oluşturulmaya başlaması ve internet ortamında hızla yayılması oldu. Bu olay da gerçek dünyadaki zamanımızla ilişkili olan dijital dünyadaki zaman israfının ortaya çıkmasına neden oldu.

Bu hususun, yani kalitesiz diye ifade ettiğimiz içeriklerin ortaya çıkmasındaki temel neden ise özellikle Web 2.0 ile internetin kullanıcılara da üretim yapma olanağı sunmasıydı. Bu araçlarla artık bir haber sadece devletin kontrolündeki televizyon kanallarından veya radyo kanallarından değil, tüketiciler/kullanıcılar tarafından internet ortamından da ucuza ve kolayca oluşturulabilir, kısaca tüketici de üretebilir duruma geldi.

Dijital dünya neden bir ihtiyaç ve tüketiciler nelere dikkat etmiyorlar?

Her internet kullanıcısı aslında birer tüketicidir. İnternette karşısına çıkan içerikleri okur, dinler veya izler ve böylece bir tüketim eylemi gerçekleştirmiş olur. Çünkü bir bardak su içmek nasıl hayatta kalmak için bir ihtiyaç ise, günümüzde bu milyarlarca insanı bir arada tutan dijital dünyada var olabilmek de, öyle bir ihtiyaç hâline gelmiştir. Ancak nasıl bir tüketim alışkanlığımızda (Örn. Çikolata yemek) kontrolsüzce davrandığımızda, o alışkanlığımız bize ciddi zararlar verebiliyorsa işte bu tüketim alışkanlığının kontrolsüzlüğü de, aslında bize o kadar zarar verebilmektedir.

Günümüzde birçok kullanıcı dijital dünyada tükettiği içeriklere neredeyse hiç dikkat etmemekte ve genellikle kalitesiz olarak ifade ettiğimiz içerikleri tüketmektedir. Bu da tüketicinin, dijital dünyada harcadığı zamanın israf olmasına sebep olmakta ve aslında kullanıcıya ciddi zararlar vermektedir. Bununla birlikte birçok kullanıcı da bu zararlı alışkanlıklığı dikkate almamakta ve internet ortamında bilinçsizce sörf yapmaktadır.

Bazı kullanıcılar, bu noktada algoritmaları her ne kadar çok tüketim alışkanlıklarına negatif etki ettikleri gibi konularda suçlasalar da, işin temelinde yer alan, birçok algoritmanın, kullanıcının internet ortamındaki hareketlerine (tükettiği içeriklere) göre, o kişiye içerik önerileri sunduğu gerçeği değişmemektedir. Zaten internet sitelerinde sıkça karşılaştığımız çerezler hususu da, bu ve benzer amaçlar için kullanılmaktadır. Yani bu durum aslında kullanıcıların hatalarının sonuçlarıdır diyebiliriz. Tükettiğimiz içeriklerin tüketim alışkanlıklarımızı şekillendirdiği, bunun da hayatımıza olumlu/olumsuz etkilerde bulunduğu ve dijital dünyada harcadığımız zamanın aslında gerçek dünyadaki ömrümüzden kesildiği gerçeğini bilmemiz, bu zararları daha iyi anlayabilmemiz için önemlidir.

Dijital dünyada geçirdiğimiz zaman neden önemlidir ve tüketiciler neler yapmalıdır? Dijital dünyanın en önemli avantajı nedir?

Dijital dünyada israf ettiğiniz zamanın büyüklüğü, yaşam biçiminizle de doğrudan ilişkilidir. Harcadığınız zamandan tükettiğiniz içeriklerin türlerine kadar, alışkanlıklarınız gerçek size katkı yapar veya zarar verir. Bu yüzden dijital dünyada tükettiğiniz içeriklerin kalitesi ve size olan katkısının boyutu, aslında gerçek dünyadaki zamanınızın de ne kadar değerlendirilip değerlendirilmediğini anlamanıza yardımcı olur.

Dijital dünyanın bana göre en iyi avantajı, tükettiğiniz içerikleri yani ziyaret ettiğiniz internet sitelerinden kullandığınız mobil uygulamalara kadar, neyi, ne zaman ve ne kadar süre kullandığınızı yardımcı araçlarla takip ederek, zahmetsizce öğrenebilmenizdir. Bana göre aslında bir tüketici, tam da bu hususa dikkat etmelidir. Tükettiği şeyin ne olduğuna, kendisine neler kattığına, kendisini nasıl etkilediğine ve bunlar gibi hususlara dikkat etmelidir ve tüketim davranışlarını takip etmelidir. Sonuçta kalitesiz bir içeriği bir kere tüketmek meraktır, birden çok kez tüketmek ise aptallıktır. Zaten bir tüketici de, dikkatli ve tükettiği şeyler hakkında bilgi sahibi olduğu zaman bilinçli tüketici olur.

Peki dijital ortamda hangi tür içerikler tüketebiliriz?

Ben genellikle 2 platform arasında daha sık hareket ediyorum, onlar da Spotify ve Youtube. Bu iki platform, dinlediğiniz şarkılara, podcastlere ve izlediğiniz videolara göre, algoritmalar yardımıyla bazı zamanlarda size özel oynatma listeleri oluşturuyor ve bu da özellikle yeni içerikler keşfetmek/tüketmek isteyen kullanıcılar için faydalı oluyor.

Şahsen bu platformlardan Spotify’ ı çoğunlukla podcast dinlemek için kullanıyorum. Bununla ilgili önerilerimi de En Faydalı 5 Podcast Serisi adlı yazımda sizlerle paylaşmıştım. Youtube’ u ise çoğunlukla kişisel gelişimime katkı sağlayacak videoları izlemek için kullanıyorum. Bu hususta vereceğim tavsiyeleri ayrı içerikler olarak zaten sizlerle paylaşıyorum. İlgili içeriklere anasayfamız üzerinden erişebilirsiniz.

Buna ek olarak bir öneri eklemem gerekirse de, kendinizi geliştirmek istediğiniz alanlarda, size fayda sağlayacak türde içerikleri tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Ben çoğunlukla bilim ve teknoloji türündeki içerikleri tüketiyorum. Bu husus, tamamen sizin kendi çıkarlarınıza, isteklerinize ve tercihlerinize bağlıdır. Ancak işe, kullandığınız uygulamaların algoritmalarını, sizin lehinize fayda sağlayacak şekilde yönlendirerek başlamanız iyi olacaktır. Aynı zamanda Thinedlog’ un e-bültenlerine ücretsiz abone olarak da her hafta, Thinedlog tarafından derlenen sizin için faydalı olabilecek videolara ve podcast listelerine ulaşabilirsiniz.

Bugünkü yazımda sizlere dijital dünyada zaman israfının tehlikeli yanlarından, kendi yorumlarımı da katarak söz ettim. Dilerim bu içerik siz değerli okurlarıma katkılar sağlamıştır. Siz dijital zaman israfı hakkında ne düşünüyorsunuz? Zaman israfının önüne geçmek için sizin bir öneriniz var mı? Hiç bu konuyla ilgili bir anınız var mı? Cevaplarınızı bu içeriğin yorumlar kısmında paylaşarak bilgilenmemize yardımcı olabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.İçerikte gördüğünüz yazım hatalarını tarafımıza bilgi@thinedlog.com adresine e-posta göndererek bildiriniz.

İçeriğe Oy Ver

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Puan Ortalaması 5 / 5. Oy Sayısı: 1

Şimdiye kadar kullanılmış bir oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu içeriğin sizin için yararlı olmadığından dolayı için üzgünüz!

Bu içeriği geliştirelim!

Bize bu içeriği nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir