Bombaların Babası: Çar Bombası

Okuma Süresi: 5 Dakika
4.6
(5)

Kod adı Ivan veya Vanya. Namıdeğer RDS-220 numaralı hidrojen bombası veya kısaca Çar Bombası olarak da ifade edilir. Bombaların babası olarak da bilinen dünyadaki en tehlikeli bomba türüdür. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) zamanında Georgy Malenkov ve Nikita Khrushchev yönetimi sırasında Nikita Khrushchev’in emriyle tasarlanmaya başlamıştır.

Tsar Bombası Taşınırken

Tasarımları 1954 yılının sonbaharında başlayan bomba, 1959-1960 yılları arasında 2 yıllık bir arayla birlikte 1961 yılında tamamlanmıştır. Bombanın tasarlanmasının aslında birçok amacı vardır. Ancak bu amaçların ara yollarının yine çoğunluğu, ABD ve SSCB arasındaki rekabetin ana yoluna çıkmaktadır.

ABD’nin nükleer silah hususunda caydırıcı hareketlerine karşı bir yanıt olarak üretilmesinin yanı sıra siyasi propaganda amacıyla da SSCB’nin stratejik nükleer kuvvetler konseptinin bir parçası olarak üretilmiştir. Bir başka amaç da Sovyetler Birliği’ne niteliksel olarak nükleer saldırı yapılması durumunda -ABD ile nükleer silahlar ve dağıtım araçları açısından nicel bir parite* peşinde koşmadan- kafî** “garantili misilleme” elde etmek ve ABD üzerinde psikolojik bir baskı oluşturmaktı.

Ancak bu tür silahların geliştirilmesi beraberinde çeşitli sorunları da getirmiştir. Öyle ki böyle ağır ve çok tehlikeli bir ölüm makinesini uzak noktalara götürürken yapılacak en ufak hatanın bile bedeli gerçekten ağır olabilmektedir. Bu tür teknolojiyi taşıyabilmek için zorunlu ve pratik hava bombaardımanı yöntemleri gerekmektedir. Bu hususta SSCB’nin Uzun Menzilli Havacılık birimleri tarafından ultra yüksek verimli termonükleer bombalar, kullanımları “en az sayıda taşıyıcıyla (yani bombardıman uçakları) düşmana en büyük hasarı verme” doktrinine uyduğundan düşünülmüştür. Tabii ki güvenilir bir şekilde öngörülebilir özelliklere sahip bu tür ağır termonükleer silahların pratik fizibilitesini de dikkate almak gerekliydi.

Tsar Bombasının Diğerleriyle Kıyası

Çar Bombasının etkisi Hiroşima ve Nagazaki’yi yok eden bombaların toplam enerjisinin yaklaşık 1.570 katına, II.Dünya Savaşı’nda kullanılan tüm konvansiyonel patlayıcıların toplam enerjisinin 10 katına, Krakatoa’nın 1883 patlamasının tahmini veriminin dörtte birine ve bugüne kadarki tüm nükleer testlerin birleşik veriminin %10’una eşdeğerdir.

Çar Bombası, diğer bombalara göre çok ağır bir türdü. Bu yüzden bombayı taşıyacak uçağın hem hafif hem hızlı hem de o ağırlığı kaldırabilecek kapasiteye sahip olması gerekliydi. En nihayetinde bu sorunu Tu-95 stratejik bombaardıman uçağı çözdü.

Uçak tasarlandığında, bombanın testi siyasi nedenlerden (Soğuk Savaşta duraklama dönemi) dolayı ertelendi. Ancak 1961’de Soğuk Savaş’ın yeni turunun başlamasıyla bombanın test edilmesi için hazırlıklara da başlandı.

Tu-95’in otomatik serbest bırakma mekanizmasındaki tüm konektörleri değiştirilirken ısı hasarını en aza indirmek için ısı yansıtıcı beyaz boyayla (Tu-16 da aynı yöntemle kaplandı) kaplandı. Çar bombası 27 ton ağırlığa, 8 metre uzunluğa ve 2.1 metre çapa sahipti. Bu yüzden Tu-95’in bomba bölmesi kapıları ve gövde yakıt depoları söküldü.

Tsar Etki Alanı

Bomba, düşüşünü yavaşlatmak ve uçaklara olay yerinden mümkün olduğunca uzağa gidebilmeleri için fazladan süre sağlamak amaçlarıyla 800 kilogramlık 1.600 metrekarelik, bir paraşütle bağlandı. Bütün bunlar olurken de Khrushchev, 17 Ekim 1961’de CPSU’nun 22. Kongresinde Çar Bombasının yaklaşan testini bizzat duyurdu.

Takvimler 30 Ekim 1961’i gösterdiğinde Binbaşı Andrei Durnovtsev, Tu-95 uçağını bombayı test etmek için, bir Tu-16 gözlemci uçağı da hava örnekleri almak ve olayı filme kaydetmek için Kola Yarımadası’ndaki Olenya bölgesine gitti. Bomba, kalkıştan 2 saat kadar sonra 10.500 metre yükseklikten bırakıldı ve 4000 metre yükseklikteyken patlatıldı. Patlamanın oluşturduğu toz bulutu 64 km yükselmiş, şok etkisi 40 km mesafeye ulaşmıştı. Aynı zamanda patlamanın etkisiyle her ne kadar patlama noktasından çok uzakta olsa da Tu-95, bu olaydan etkilenmiş, uçuş sırasında 1 kilometre alçalmıştır.

Namıdeğer ölüm makinesi Çar Bombası, 2015 yılının Ağustos ayında sergilenmesi amacıyla Moskova’ya getirilmiştir. Bomba ile ilgili çekilen belgesel ise aşağıda yer almaktadır.

Tsar Bombasının Belgeseli

SÖZLÜK

*Parite: Bir ülkenin parası esas alınarak diğer iki ülke parasının bu esas alınan ülke parası karşısındaki değeridir.
**Kafî: Yeterli


İçerikte gördüğünüz yazım hatalarını tarafımıza bilgi@thinedlog.com adresine e-posta göndererek bildiriniz.

İçeriğe Oy Ver

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Puan Ortalaması 4.6 / 5. Oy Sayısı: 5

Şimdiye kadar kullanılmış bir oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu içeriğin sizin için yararlı olmadığından dolayı için üzgünüz!

Bu içeriği geliştirelim!

Bize bu içeriği nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?