Bir Yaban Arısı Yavru Kuşu Öldürürken Kameraya Yakalandı!

Okuma Süresi: 3 Dakika
5
(1)

Bazı yaban arıları genellikle leşleri temizler ve canlı kuşlara yönelik saldırıları nadir olarak görülür.

Bir eşekarısının ısırıkları, sokması kadar kötü olabilir. Araştırmacılar 13 Temmuz Ethology raporunda, bir kağıt arısının (Agelaia Pallipes)* yuvadaki bir yavru kuşa saldırıp onu öldürürken kameraya yakalandığı belirtildi.

Kağıt Arısı (Agelaia Pallipes)

Video, ebeveynleri uzaktayken 4 günlük çizgili fidelerin (Sporophila Lineola)** kafasına bir eşekarısının inişini gösteriyor. Eşekarısı, yavruları tekrar tekrar ısırarak ve etlerini yırttı ve kuşları kanlı ve ölümcül şekilde yaraladı. Brezilya’nın Florestal bölgesindeki bu kuşlarla aynı bölgede yer alan diğer genç kuşlar da benzer yaralanmalara sahipti ve bu saldırı, bu tür saldırıların beklenenden daha yaygın olabileceğini düşündürdü.

Erkek Çizgili Fide (Sporophila Lineola)

Normalde kuşların eşekarısı üzerinde avlandığını düşünmeye meyilliyiz ancak Brezilya’nın Campinas kentinde, çalışmaya dahil olmayan bir Adli Entomolog olan Thiago Moretti, bunun tersi olabileceğini, söylüyor. Eşekarılarının, kuşlar üzerinde yaşayan akarlar veya pire gibi protein bakımından zengin parazitlerin atıştırması için kuş yuvalarını ziyaret ettiği biliniyor. Böcekler ayrıca leşleri temizler ancak nadiren yaşayan omurgalılara saldırırlar. Savunmasız bir kuşla bu bir fırsat meselesidir.

Araştırmacılar, çizgili fidelerin ebeveyn davranışını incelemek için yuvaları çekerken bu olayı yakaladılar. Hollanda’daki Wageningen Üniversitesi ve Araştırmaları zooloğu Sjoerd Frankhuizen, bu olay hakkında, “Bu tamamen beklenmedik bir şey” diyor. Yaralı yavruları bulduktan sonra, Frankhuizen ve ekibi, vücut geride bırakıldığından bu olayı bir sürüngenin, daha büyük bir kuşun veya muhtemelen karıncaların yaptıklarından şüphelendiler. Öte yandan Frankhuizen, bu konuda da, “Bunun bir yaban arısı olacağına dair hiçbir fikrimiz yoktu. A. Pallipes büyük kolonilerde yaşıyan bir arı türüdür. Bu yüzden birinin kendi başına bir yavru almasını beklemezsiniz.” diyor.

Bunula birlikte eşekarısının 1 saat 40 dakika boyunca yuvaya 17’ye yakın ziyaret gerçekleştirdiği videoda görülüyor. Frankhuizen, bu hususta, muhtemelen kuşun parçalarını kendi yuvasına taşımak için çok kez gidip geri geldiğini, söylüyor.

Siz siz olun, eşekarılarını hafife almayın.

KAYNAKÇA

https://www.sciencenews.org/article/wasp-video-attacking-killing-baby-bird

SÖZLÜK

*Kağıt Yaban Arısı (Alegaia pallipes): Kosta Rika’dan Arjantin ve Paraguay’a kadar bulunan, en agresif sosyal kağıt yaban arısı türüdür. Bu tür, sinekler, güveler ve yer kriketleri de dahil olmak üzere diğer böceklerin yırtıcısıdır. (Wikipedia)

**Çizgili Fideler (Sporophila lineola): Thraupidae ailesindeki bir kuş türüdür. Arjantin, Bolivya, Brezilya, Kolombiya, Ekvador, Fransız Guyanası, Guyana, Panama, Paraguay, Peru, Surinam ve Venezuela’da bulunur. Doğal yaşam alanları subtropikal veya tropikal nemli çalılıklar, meralar ve ağır şekilde bozulmuş eski ormanlardır. (Wikipedia)


İçerikte gördüğünüz çeviri ve yazım hatalarını tarafımıza bilgi@thinedlog.com adresine e-posta göndererek bildiriniz.

İçeriğe Oy Ver

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Puan Ortalaması 5 / 5. Oy Sayısı: 1

Şimdiye kadar kullanılmış bir oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu içeriğin sizin için yararlı olmadığından dolayı için üzgünüz!

Bu içeriği geliştirelim!

Bize bu içeriği nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?