Anlamsızlık Döngüsü

Okuma Süresi: 9 Dakika
5
(2)

Dijital içerik, Vikipedi ansiklopedisinde dijital veri biçiminde bulunan herhangi bir içerik ve yeni medya türü şeklinde tanımlanır. Dijital içerikler kendi içlerinde Bilim, Teknoloji, Sanat, Spor, Kişisel Gelişim gibi birçok kategoriye ayrılır. Bu kategorize sayesinde hem dijital içeriklerin içeriğinin ne olduğu hem de üreticilerinin hangi kategorinin içerik üreticisi olduğunu buradan anlayabiliriz. Bununla birlikte bu kategorize, insanların (tüketicilerin) ilgi duydukları alanlardaki içerikleri tüketebilmelerinin kolaylaşmasını sağlar ve karma tür istifi (her türün bir arada karmaşık ve yığılmış şekilde olması durumu) olayını engeller.

Kategorizasyon, içerik üreticilerini birbirlerinden farklı kılar. Örneğin, Barış Özcan, Sanat, Tasarım ve Teknoloji kategorilerinde içerikler üretirken Sunay Akın, daha çok Edebiyat ve Tarih kategorilerinde içerikler üretir. Bu sayede bu iki içerik üreticisinden hangisinin faaliyet gösterdiği alana ilgi duyuyorsak, o alana yönelebiliriz. Ancak nedense Tik Tok adlı sosyal medya platformunda ne bu kategorizasyon ne de anlamlı olarak nitelendirebileceğimiz içerikler ciddi anlamda yer almamaktadır.

Dijital İçerik Üreticisi kimliği çok ağır zedeleniyor!

Kaliteli dijital içerik üreticisi olanlar, yaptıkları işlere ciddi emek verenler, verdikleri emekleri ve yeteneklerini ortaya çıkardıkları dijital eserlerle göstermektedirler. Bir müziği dinleyerek sanatçının yeteneğinin olup olmadığını az veya çok, sanatçının eserinden anlayabilirsiniz. Aynı şekilde bir filmi izleyip filmin yapımında emeği geçenlerin filme verdikleri emeği ve sahip oldukları yetenekleri az veya çok anlayabilirsiniz.

Ancak günümüzde çok yaygın olarak kullanılan Tik Tok adlı sosyal medya platformunda ne yazık ki bu emekle karşılaşmamız çok da mümkün olmuyor çünkü çoğunlukla içerikler ya kopya ya da anlamsız şeylerden ibaret oluyor. Bu tür içeriklerin çoğu, dijital içerik üreticisi kimliğinin ağır bir şekilde zedelenmesine neden oluyor. Öyle ki, bu platformda yayımlanan içeriklerin çoğunda anlam ve mantık aramak samanlıkta iğne aramak gibi bir şey oluyor. Üstelik bu platformda popüler olan kişilerin birçoğunu birbirlerinden kategorizasyonla ayıramıyorsunuz çünkü ne ürettiklerini anla(ya)mıyorsunuz.

Dijital İçerik Üreticilerini olumsuz yönde etkiliyor!

Tik Tok ve buna benzer bazı sosyal medya platformlarındaki, kalitenin ne olduğunu bilmeyen, ürettiği eserlere emek vermeyen, izlenme, beğeni ve yorum üçgenine kendini hapsetmiş ve bu uğurda insanların acılarıyla bile düşünmeden oynayan bazı şahsiyetler, yaptığı işe hayatını adayan, bir içerik için uzun süreler harcayan, insanlara bir şeyler öğretmeye, aktarmaya ve hem günümüzdeki hem de gelecekteki nesillerin aptal birer koyun sürüleri değil, zeki, bilinçli ve vicdanlı insanlar olmalarını sağlamaya çalışan emektar içerik üreticilerinin ekmeğini kazanmalarına engel oluyorlar.

Üstelik kaliteli bir içerik üreticisinin saatlerce uğraştığı bir dijital içerik, üreticinin planladığı hedefe ulaşmakta zorlanabilirken kalitesiz içerik üreticileri tarafından neredeyse hiç emek verilmeden ve üstelik tüketiciye çeşitli açılardan zararlar dahi veren dijital içerikler gerçekten ciddi bir etkileşim ve haksız gelir elde edebiliyor. Dijital içerik üretimine karşı değilim ancak bu, karşımıza çıkan içeriklerin hepsinin kalitesiz olabileceği anlamına da gelmiyor.

Çoğunlukla hayal gücünden bahsediyorlar!

Bu platformu uzun süre aktif olarak kullanan bazı kişilerle konuştuğum zaman genellikle insanların hayal gücünü anlayamadığım şeklinde geri dönütler alıyorum. Öncelikle hayal gücünün 3 farklı kaynaktaki anlamlarını bir görelim. Hayal gücü, TDK sözlükte zihnin hayal yaratma yetisi, düş gücü, imgelem, muhayyile şeklinde, Vikipedi ansiklopedisinde imajinasyon veya imgelem, zihinsel görüntüler oluşturabilme veya birinin zihninin içinde kendiliğinden görüntüler üretebilme yetisi ve son olarak da Cambridge sözlükte, zihinde resim oluşturma yeteneği şeklinde tanımlanıyor.

Hayal gücünün ürünü, kişinin hayal kurma potansiyelinin ne kadar fazla olduğunu ve kişideki yaratıcılığın boyutunun ne derecede büyük olduğunu gösterir. Siz bir romanı okuyarak, yazarının hayal gücünün potansiyeli hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz ama ne yazık ki, hayal gücünün tanımlarından da anlayabileceğimiz üzere bu, Tik Tok platformunda öyle olmuyor çünkü üretilen çoğu içeriğin hayal gücüyle ne yakından ne de uzaktan hiçbir ilgisi olmuyor.

Kaşını gözünü tuhaf tuhaf oynatmak, durduk yere anlamsız şeyler söyleyerek bağırmak, insanları hastanelik edecek sözde şakalar yapmak ve bunlara benzer şeyler hayal gücünün ürünleriyse Cemal Süreya, Jack London, Sabahattin Ali, Tolstoy, Namık Kemal ve diğer tüm edebiyatçıların eserlerini bir araya toplayıp yakalım gitsin çünkü bu, onların hayal gücünden anlamadıkları anlamına gelir. Günümüzdeki bazı edebiyatçılar da saatlerce yazı yazmak yerine ne olduğu belirsiz bir dijital içerik üreterek de hayal gücünü gösterebilir.

Kalitenin yok olmasına sebep oluyorlar!

İçerikler kaliteli olsa herhangi bir eleştiri yapmazdım. Kalite derken videonun çözünürlüğünden veya arka planda çalan müzikten falan bahsetmiyorum, içerikteki anlam ve mantıktan bahsediyorum. Siz bir eseri okuduktan, dinledikten veya izledikten sonra nasıl o eser hakkında “Eser sahibi bu eserinde ne anlatmak istemiş?” sorusuna yanıt arıyorsanız, normal bir kullanıcı da aynı şekilde Tik Tok içeriklerini izledikten sonra bu sorunun yanıtını istemli veya istemsiz arıyor ancak çoğunlukla tatmin edici bir yanıt bulamıyor.

Üstelik Tik Tok içerik üreticilerinin çoğu, içeriği için senaryo bile yazıyor. Ancak yazdıkları senaryoların eyleme dönüştürülmesi sonucu ortaya çıkan eserler, insana ister istemez senaryoyu ve yazarının akli durumunu doğrudan veya dolaylı yoldan sorgulatıyor. Bunun haricinde özellikle bu platformun kullandığı bazı müziklerin üreticileri de bu durumdan duydukları rahatsızlığı çeşitli platformlarda dile getiriyor. Yani müziklerinin anlamsız ve mantıksız içerikler için kullanılması, üreticilerini de rahatsız edebiliyor.

Çocuklara ve ebeveynlere ciddi zararlar verebiliyor!

Çoğu insan belki de bunu bir eğlence aracı olarak görüp pek umursamıyor olabilir ancak bu umursamazlığın bedeli, gelecekte ve hatta şimdiki zamanda bile gerçekten ağır olabilir. Bugün göz ardı ettiğimiz anlamsız ve mantıksız içerikler, gelecekte ve bugünlerde yetişen, bizim yerimize gelecek olan nesilleri çok ciddi yönlerde olumsuz olarak etkileyebilir. Nitekim birçok çocuk yaşta insan, bu platformu kullanmakta ve hatta bu platformdaki içerik üreticilerine, kendi ebeveynlerinin maddi kazançlarını gönderip bu rezaletin hem yaygınlaşmasına hem de ebeveynlerin maddi açıdan zarara uğramasına neden oluyor.

Talep, bildiğiniz üzere sadece tüketicinin kontrolünde olan bir şey değildir. Eğer öyle olsaydı, reklamverenler tüketicilere mantıksız ürünleri gerekli yalanıyla dayatarak talepleri değiştirmeye çalışmazdı. Tik Tok platformunda da aslında buna benzer bir dayatma yer alıyor. İçerik üreticileri kendi anlamsız ve mantıksız içeriklerini, dijital içerik tüketicilere çeşitli yollarla dayatıyorlar. Bu dayatmayla birlikte hem tüketici talepleri hem de tüketici kimliği çeşitli değişikliklere uğruyor. Örneğin, önceden teknolojik ürünler hakkında videolar izleyen bir tüketici, bu platformdaki mantıksız içeriklerle karşılaştıktan sonra, artık teknolojik ürünler hakkındaki içeriklere ilgi duymamaya ve daha çok bu anlamsızlık döngüsündeki içerikleri tüketmeye başlayabiliyor.

Yeni dijital çöplük olma yolunda ilerliyor!

Birçok dijital platform, bazen barındırdığı içeriklerden, içerik üretici tiplerinden vb. şeylerden dolayı bir dijital çöplük olarak kabul edilmiştir. Örneğin, Youtube’ un günümüzde hâlâ bir kısmı dijital bir çöplüktür. Ancak zamanla bu çöplük de işini iyi yapan insanlar ve tüketim alışkanlıklarına hâkim olan tüketiciler tarafından bir şekilde ortadan kaldırılacak ve Youtube daha faydalı bir platform durumuna getirilecektir. Zaten bunun adımlarını az veya çok görebiliyoruz.

Tik Tok ise piyasaya çıktığı tarihten (Eylül 2016) bu yana Youtube’ un dijital çöplük olan kısmını sollamak üzere gibi görünüyor. Öyle ki, Youtube’ daki yayımlanan anlamsız ve mantıksız içeriklerin birçoğu, Tik Tok platformundan alınan içerikler oluyor. Tik Tok platformunun bu yolda son hızla devam etmesi, onu çok yakında günümüzün yeni dijital çöplüğü hâline getirebilir. Özellikle birbirinin kopyası içeriklerin bu tür platformlarda hızla yaygınlaşması, hem tüketicileri hem de platformları olumsuz yönlerde etkileyebilir. Bu, platformun aşağıdaki örümcek adamlar gibi içeriklere sahip olması anlamına gelir.

Çözüm yolları nelerdir?

Öncelikle platform yetkililerinin özellikle içerik denetimi konusunda daha mantıklı ve tutarlı hareket etmeleri en temel gereksinimdir. Bunun haricinde en büyük sorumluluk, tabii ki Tik Tok içerik üreticilerine ve tüketicilerine düşüyor. İçerik üreticilerin, Tik Tok üzerinde yayımladıkları tüm içeriklere konu, verilmek istenen mesaj, hareketlerdeki anlamlar vb. hususlarda dikkat etmeleri ve tüketicilere anlamsız ve mantıksız bir içerik değil, en azından bir şeyler öğreten veya eğlendiren (dans etmek, müzik yapmak gibi vb.) türde içerikler üretmeye yönelmeleri daha sağlıklı olacaktır. Aksi takdirde platformun gidişatı, onun zarara girmesine ve terk edilmesine sebep olabilir. Ayrıca bir içerik üreticisiyseniz, günün birinde geriye dönüp yaptığınız tüm işlere baktığınız zaman kendinizden utanmak istemiyorsanız, sizi utandıracak işler ortaya koymamalısınız.

Tüketicilere düşen sorumluluk ise alışkanlıklarına hâkim olmak ve tükettiği dijital içeriklere, yediği bir yiyeceğe gösterdiği kadar dikkat ve özen göstermektir. Taleplerinin değiştirilmesi yerine taleplerine uygun ürünlerin sunulmasını sağlamak da yine tüketicinin elindedir. Sonuçta çoğu reklam bir aldatmacadır ve sizin taleplerinizi değiştirmek ister. Siz satın almaz, istemezseniz, sunulan ürünler mutlaka bir gün değişecektir.

Bu yazının da sonuna geldik. Umarım, duygu ve düşüncemi etkili bir şekilde ifade edebilmişimdir. Tik Tok hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sosyal medya platformları hayatımıza zarar mı veriyor yoksa fayda mı sağlıyor? Siz Tik Tok’ un hangi özelliklerinden memnun değilsiniz? Düşüncelerinizi bu içeriğin yorumlar kısmında bekliyorum. Sağlıcakla kalın.


İçerikte gördüğünüz hataları tarafımıza geri bildirim göndererek bildiriniz.

İçeriğe Oy Ver

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Puan Ortalaması 5 / 5. Oy Sayısı: 2

Şimdiye kadar kullanılmış bir oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu içeriğin sizin için yararlı olmadığından dolayı için üzgünüz!

Bu içeriği geliştirelim!

Bize bu içeriği nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Yorumlar

  1. Hiç tik tok platformuna ilişmedim.İlgimi de çekmiyor.Eskiden blog yazarları daha çok okunurken şimdilerde daha kısa yazılar okunup,videolar izleniyor.Blog yazarlığı da tarihe mi karışır bilmiyorum 🙁

    1. Hâlâ sektörde hatırı sayılır geniş bir topluluk mevcut olduğunu ve bu topluluğun da zamanla daha iyi bir topluluk oluşturacağını varsayarak blog yazarlığının yok olmayacağını düşünüyoruz. Bu içerik hakkındaki değerli düşüncenizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.

  2. Tiktok çok sıkıntılı bir platform. Kopya içerikler aşırı fazla. Bunun dışında insanın psikolojisini her türde değiştiren bir yer. Tiktokta zaman geçiren bir insan gayet normal bir durumdayken ordaki içerikler ve anlamları yüzünden etkilenip birden üzgün, öfkeli veya mutsuz olabiliyor. İnsanların duygularıyla oynandığı bir yer tavsiye etmiyorum şahsen kullanmayın daha iyi. Ordaki paylaşılan içerikleri hayatınıza yansıtmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir