League of Legends 2021 Dünya Şampiyonası Finali Sona Erdi!

Okuma Süresi: 6 Dakika

Editör ve Muhabir: Emre Dkeecx / Yayımlanma Saati: 21:09

Bir aylık League of Legends 2021 Dünya Şampiyonası maratonundan sonra nihayet finale yükselen iki takım belli oldu. Bir tarafta son dünya şampiyonu Damwon Kia diğer tarafta yıllar sonra finale çıkmayı başaran EDward Gaming. İki takımda yoğun geçen karşılaşmalar sonrası finale çıkmayı başardı. Son League of Legends 2020 Dünya Şampiyonu Damwon Kia, bu sene de oldukça güzel başlangıç yaptı. Yarı finale kadar yenilmeyen takım, T1 ile karşılaştığı yarı final mücadelesinde ilk mağlubiyetini almayı başardı. Aldıkları bu mağlubiyet onları düşürmeye yetmedi. Yarı finalde, rakibi T1’ı 3-2 yenerek büyük finale adını yazdırdılar. Diğer yandan, EDward Gaming LPL(Çin) Şampiyonu olarak turnuvaya katıldı. Ana gruplarda performansı düşen bir takım olsa da yarı finale yükselmeyi başardılar. EDward Gaming neredeyse şimdiye kadar katıldığı, bütün turnuvalarda finale çıkamadan elenmişti. Yarı finalde rakibi Gen.G’yi devirerek, finale adını yazdırmayı ve tarih yazmayı başardı. Finalde karşı karşıya gelen bu iki takımdan, bakalım hangisi League of Legends 2021 Dünya Şampiyonu olmayı başaracak. O zaman serinin ilk karşılaşmasına geçelim.

League of Legends’da Büyük Final DK vs EDG

League of Legends Serinin İlk Karşılaşması: DK vs EDG

Edward Gaming turnuvaya iyi hazırlanmış gibi gözüküyor. Damwon Kia ise şampiyon seçim ekranın da üst koridora Yasuo seçerek sürpriz yaptı. Karşılaşma da EDG, alt koridora yaptığı dört kişilik baskınla ilk kanı almayı başardı. DK ne kadar maça tutunmaya çalışsada, EDG gerçekten temiz bir karşılaşma oynadı. Özellikle EDG Viper, mükemmel bir Jhin performansı gösterdi. Aldığı üstünlüklerle maçı götüren EDG, net bir galibiyet alarak seride 1-0 öne geçmeyi başardı.

League of Legends Serinin İkinci Karşılaşması: DK vs EDG

Serinin ikinci mücadelesinde EDG gerçekten kötü bir şampiyon seçim ekranı geçirdi. DK ise orta koridora Malzahar seçerek güzel cevap verdi. Sakin geçen mücadelede, EDG orta koridoru hata yaparak ilk kanı vermeyi başardı. DK aldığı ilk kan ile öne geçerek, maç içerisinde ki görevlerini rahatça uyguladı. EDG yaptığı hatalar ile teker teker oyundan düştü. DK Showmaker, seçtiği Malzahar ile gerçekten mücadele de inanılmaz bir performans sergiledi. Yakaladığı herkesi düşürmeyi başardılar. Geri düşen EDG ise toparlanmakta güçlük çekti. DK, rakibin toparlanmasına vakit vermeden oyunu bitirerek seriyi 1-1’e getirmeyi başardılar.

League of Legends Serinin Üçüncü Karşılaşması: EDG vs DK

Serinin üçüncü karşılaşması, iki takım içinde eşit geçti diyebiliriz. Erken oyunda EDG öne geçmişti. Fakat DK istediği takım savaşlarını yaparak skoru eşitlemeyi başardı. Skoru eşitleyen DK, diğer takım savaşlarını kazanarak rakibinden öne geçmeyi başardı. Öne geçen DK, aldığı bu avantajlar ile birlikte güzel bir takım savaşı yaparak oyunu bitirdi ve seride 2-1 öne geçmeyi başardı.

League of Legends Serinin Dördüncü Karşılaşması: EDG vs DK

Serinin dördüncü karşılaşması EDG Scout’ın cebinden Zoe seçimi çıkartmasıyla başlıyoruz. Zoe seçimi ile ilk kanı almayı başardı. Harita görevlerinde daha iyi gözüken DK, bu sefer en kötü gözüktüğü karşılaşmayı oynadı. Çok skorlu geçen bir karşılaşma değildi. İki takımda oldukça dikkatli ve hata yapmadan oynamaya çalışıyordu. Dağ ruhunda çıkan savaşta EDG, çalmayı başardı. Ruhu almayı başaran EDG, artık zafere o kadar uzak değildi. Özellikle EDG Scout, cebinden çıkardığı Zoe ile gerçekten rakibi çok güzel dürterek savaş poziyonlarından çıkarmayı başardı. EDG, baronu alarak orta koridorda çıkardığı savaşı kazanarak, mücadeleyi bitirmeyi başardı. Böylece seri 2-2’ye gelerek 2016’dan sonra ilk defa seri beş maça uzamış oldu.

League of Legends Serinin Beşinci Karşılaşması: DK vs EDG

Beşinci mücadelede erken oyuna yine EDG üstünlüğü ile başlıyoruz. Özellikle DK üst koridoru Khan, karşılaşmaya acayip hatalı oyunla başladı. Yaptığı hataların cezasına kesen EDG, iki skor çıkarmayı başardı. EDG üst koridoru Flandre erken oyunda öne geçerek, takım savaşlarında attığı Kennen ultileri ile takımını taşımayı başardı. Bir anda öne geçen EDG, durdurualamaz hale gelmişri. Özellikle dünyanın en iyi ormancısı olarak bilinen DK Canyon, bu maçta rakibinden epey geride kalmıştı. Aldığı skorlar ile güçlenen EDG, son Dünya Şampiyonu DK’yı 3-2 yenerek, League of Legends 2021 Dünya Şampiyonu olmayı başardı.

League of Legends 2021 Dünya Şampiyonu EDward Gaming

EDward Gaming, yıllar sonra finale kalmayı başardı. Hemde bunu şampiyon olarak Dünya Şampiyonası tarihine yazdı. Seri boyunca güzel oyunlar sergileyen iki takımıda tebrik etmek lazım. Şu ana kadar hiçbir takım SKT kadar üst üste şampiyonluk elde edemedi. League of Legends 2021 Dünya Şampiyonası Final serisinin, Oppo tarafından seçilen MVP’si orta koridor oyuncusu Scout oldu. Scout seri boyunca en stabil performans sergileyerek, takım savaşlarında krıtik anlarda güzel oyunlar yaparak takımına zaferi kazandırmayı başardı.

Oppo Liderliğin’de Seçilen Final’in MVP’si Scout

Yaklaşık bir ay süren League of Legends 2021 Dünya Şampiyonasının nihayet sonuna geldik. Bence en zevkli turnuvalardan biriydi. Özellikle Japonya temsilcisinin ve Kuzey Amerika temsilcinin yükselişi, belki de en beklenmedik anlardan biriydi. Umarım bütün Dünya Şampiyonaları böyle geçer.