League of Legends 2021 Dünya Şampiyonası Ana Gruplar 5. Gün B Grubu Sona Erdi!

Okuma Süresi: 5 Dakika

Editör ve Muhabir: Emre Dkeecx / Yayımlanma Saati: 20:08

League of Legends 2021 Dünya Şampiyonasın’da B grubu maçları bugün oynanarak üst tura çıkacak iki takım belirlenecek. B grubunda Çin Şampiyonu EDward Gaming, 2013-2015 ve 2016 olmakla birlikte toplam üç kez League of Legends Dünya Şampiyonu olmuş T1, Kuzey Amerika şampiyonu 100 Thieves ve son olarak ön eleme aşamasında yükselişe geçip kendini Ana Gruplara çıkartan Japonya Şampiyonu DetonatioN FocusMe yer alıyor. Açıkcası benim için iki favori takım var. EDward Gaming ve T1 bu gruptan çıkacağını düşünüyorum. Hatta eğer bir sorun çıkmaz ise bu iki takımı 2021 League of Legends Dünya Şampiyonu adayı olarak görüyorum. Tabi birkaç takım daha var.

League of Legends Günün ilk mücadelesi: DFM vs EDG

Mücadele olduça sakin başladı. İki takımda oyun başında skorları eşit götürüyordu fakat EDG Viper yine mükemmel oyunculuğu konuşturdu. Açıkcası EDG’i League of Legends 2021 Dünya Şampiyonu olarak aday görmemde ki faktör kendisi. Maç içinde o kadar güzel pozisyonlar aldı ki oyunda eşit giden fark bir anda açıldı ve avantaj EDG tarafına geçti. EDG’de bulduğu bu avantajı değerlendirerek oyunu kazandı ve gruptan çıkmayı garantiledi.

İkinci Mücadelesi: T1 vs 100

100 Thieves oyuna gayet iyi başlamıştı. Çok skor görmediğimiz karşılaşmada bana kalırsa tamamiyle oyuncu farkından giden bir mücadeleydi. T1 yaptığı strateji ile adeta rakibin kafasını karıştırarak fazla skor çıkarmadan kazanmayı başardı. T1 orta koridor oyuncusu Faker zaten üç Dünya Şampiyonu olmuş, tecrübeli bir isim, oyun içinde de bu tecrübesini konuşturarak yanında ki dört çaylak oyuncu ile gayet iyi iş başarıyor.

Üçüncü Mücadelesi: EDG vs T1

İki takımında oyun tarzının aynı olduğunu düşünüyorum. Ancak EDG daha iyi uygulayan taraf. T1 maça çok iyi hazırlanmış olmalı ki neredeyse çok güzel akıl oyunları yaparak büyük farkla oyunu kazanmayı başardı. EDG Viper ise bu karşılaşmaya kadar hiçbir karşılaşma da ölmemişti. Bu karşılaşma da ölerek KDA oranını yarıya düşürdü. T1 aldığı bu galibiyet ile EDward Gaming ile gruptan çıkmayı garantiledi. 100 Thieves ve DetonatioN FocusMe League of Legends 2021 Dünya Şampiyonasına veda etti.

Dördüncü Mücadelesi: 100 vs DFM

League of Legends 2021 Dünya Şampiyonasın da aslında sadece B grubunun üçüncü ve dördüncüsünü belirleyecek bir karşılaşmaydı. DetonatioN FocusMe çok iyi bir maç geçirdi. Bana kalırsa kazanılması gereken bir maçtı. Fakat DetonatioN FocusMe takım savaşlarını o kadar kötü oynadı ki 100 Thieves oyuna döndü. Yine de bütün kuleleri almayı başaran DeonatioN FocusMe hala avantajlı taraftı. DetonatioN FocusMe oyun sonunda rakibin üssüne koşup bitirmeyi denedi ve belki de yaptığı en büyük hataydı. Oyunu bitiremeyen takım 60 saniyelik ölüm süresine girdi ve 100 Thieves orta koridordan sadece bir minyon ile rakip kuleleri yıkarak oyunu kazandı. 100 Thieves B grubunu üçüncü, DetonatioN FocusMe ise dördüncü bitirerek turnuvaya veda ettiler.

Beşinci Mücadelesi: DFM vs T1

T1 gerçekten iyi bir takım olduğunu kanıtladı. DetonatioN FocusMe şampiyon seçim ekranında Shaco seçimiyle büyük sürpriz yaptı. Fakat sadece sürpriz bu değil karşılaşmaya da çok güzel başladı. İşte T1’nın büyük tecrübesi burada devreye giriyor. Hiçbir şekilde oyundan kopmadılar ve maçı kazanmayı başardılar. DFM ise League of Legends 2021 Dünya Şampiyonasını galibiyet alamadan kapattı.

Altıncı Mücadelesi: 100 vs EDG

Bu maçı izlerken dediğim tek şey 100 Thieves şimdiye kadar neredeydi? 100 Thieves, EDward Gaming’i resmen temiz bir oyunla süpürdü. Yani gerçekten 100 Thieves elendikten sonra bu kadar net bir oyun oynaması gerçekten şaşırtıcı. 100 Thieves’ın kazanmasıyla birlikte B grubundan T1 1. sırada çıkarken, 2. sırada çıkan takım ise EDward Gaming oldu.

Bu sonuçlar ile birlikte B grubu maçları tamamlanmış oldu. Dünkü A grubu maçları ile gerçekten beklenmedik oyunlar görmeye devam ediyoruz. Özellikle dün 2019 League of Legends Dünya Şampiyonu FunPlus Phoenix gruptan sonuncu olarak çıkması bir çok League of Legends kitlesini, ben de dahil oynadığı ve gösterdiği performans ile hayal kırıklığına uğrattığını rahatlıkla söyleyebilirim.Yarın C grubu maçları oynanacak ve umarım orada da sürpriz maçlar görebiliriz